scorecardresearch

Alanozu Bardas tekecik oyunu 2014

119 izlenme
Kategori Yerel
Eklenme Tarihi 3 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
ıllardır geleneksel halinde oynanan tekecik oyunu 8 kasım cumartesi akşamı başlayıp 10 kasım pazartesi akşamı sona erecek
Haber:SELMAN OKUR-Í.GÜLCÜ
Köy seyirlik oyunları; kırsal bölgelerde, köylerde görülen daha çok tarih öncesine uzanan bolluk (tarım ve çobanlık), eriştirme, canlandırıcılık, atalara tapınım gibi işlevsel kuttörenlere bağlı bir tiyatro geleneğidir.
Tekecik: Koç Katımı Oyunu
Kasım ayı girerken oynanır.
Burdur, Çanakkale, Denizli, İzmir, Karaman, Mersin, Sivas, Tokat, Yozgat

Hayvancılıkla uğraşan toplulukların üretimlerini bereketli kılmak, hayatlarını garanti altına almak için hayvancılığın belirli tarihlerinde uyguladıkları pratiklerin tamamı “çoban bayramları" başlığı altında toplanmaktadır. Bunların belli başlıları Tekecik,koç katımı, saya gezme, döl dökümü, yünüm gibi adlar almaktadır. Koç Katımı: Koçların koyunlarla bir araya getirildiği gündür. Ağustos ayı sonu eylül ayı başında koçlar koyunlardan ayrılır, ekim ayı sonuna kadar iyice beslenir. Koç katımı günü geldiğinde koçlar özel kök boyayla ya da kınayla boyanır. Boyunlarına veya boynuzlarına elma, nar veya ayva takılarak süslenir. Koçlar ağıldan çıkarılırken sırtına küçük çocuk bindirilir, ardından sürüye katılır. Koç katımı günü tam bir bayram havası içinde geçirilir. Saya Gezme: Kuzunun anasının karnında tüylendiği/canlandığı gün olarak kabul edilen bu gün koç katımından yüz gün sonraya denk gelir. Bu nedenle “koyun yüzü” yahut “davar yüzü” de denir. Saya gezme günü Köse Oyunu oynanır. Çocuklar kapı kapı dolaşarak tekerlemeler eşliğinde yiyecek, bahşiş toplarlar ve eğlenirler. Döl Dökümü: Koyunların kuzulamaya başladığı zamandır. Döl döküm zamanının öncesinden başlayarak kimi kaçınmalar, inanışsal pratikler uygulanır. Örneğin o gün evden tuz ve ateş verilmez. Kuzuların doğmaya başlamasıyla birlikte çobanlar ev ev dolaşarak sürü sahiplerinden hediyeler toplar. Koyun Böğeti/Yüzdürme: Çobanlara kendilerini gösterme fırsatı veren bu pratik, yarışmacı niteliği ile diğer çoban bayramlarından ayrılmaktadır. Adını akarsuyun önünün kesilmesi ile oluşan “böğet”den alan “koyun böğeti”, koyunların çobanın mahareti ile bu böğenmiş suda yüzdürülmesi esasına dayanır. Bu etkinlikteki esas amaç eğlenmektir.
Etiketler